Formy prowadzenia działalności gospodarczej
na Białorusi dla inwestorów z Polski:
spółka handlowa, przedstawicielstwo, agent zależny
1. Spółka handlowa
- może powstać w następujących organizacyjno-prawnych formach: spółka akcyjna typu otwartego, spółka akcyjna typu zamkniętego, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka z dodatkową odpowiedzialnością, spółka komandytowa, spółka pełna (jawna), przedsiębiorstwo unitarne.
- minimalna wysokość kapitału zakładowego nie jest określona (za wyjątkiem spółek akcyjnych typu otwartego oraz spółek akcyjnych typu zamkniętego);
- ma prawo do prowadzenia jakiejkolwiek działalności, która nie jest zakazana przez ustawodawstwo;
- termin utworzenia: 1,5 – 2 tygodnia;
- musi mieć siedzibę i adres (na przykład wynajmować mieszkanie);
- wysokość pojedynczej opłaty państwowej: około 35 dolarów;
- powinna mieć statut;
- może zawierać umowy o pracę z cudzoziemcami, jednak należy uzyskać specjalne zezwolenie na pracę;
- może kwalifikować się do świadczeń (ulg), takich jak bycie rezydentem wolnej strefy ekonomicznej lub parku wysokich technologii;
- właściciele firm są odpowiedzialni w wysokości wkładu do funduszu statutowego, dodatkowe zobowiązanie jest możliwe pod pewnymi warunkami w wyniku bankructwa.
2. Przedstawicielstwo
Przedstawicielstwo posiada status prawny oddziału, ale nie jest osobą prawną, więc nie może angażować się w działalność gospodarczą.
Przedstawicielstwo może być otworzone tylko w celach wykonania przez przedstawicielstwo w imieniu i na polecenie zagranicznej osoby prawnej działalności o charakterze przygotowawczym lub pomocniczym, w tym w zakresie:
1) efektywnego wsparcia realizacji umów międzynarodowych Republiki Białoruś w zakresie współpracy handlowej, finansowej, naukowej, technicznej, transportowej oraz poszukiwania możliwości do jej rozwoju, udoskonalenia tej współpracy, powstania i rozwoju wymiany informacji gospodarczej oraz naukowo-technicznej;
2) badania rynków towarowych Republiki Białoruś;
3) badania możliwości realizacji inwestycji na terenie Białorusi;
4) tworzenia spółek handlowych z udziałem zagranicznym;
- termin utworzenia: 1,5-2 miesiące;
- opłata państwowa za 1 (jeden) rok: około 750 dolarów.
3. Agent zależny
Agentem zależnym może być osoba fizyczna lub prawna Republiki Białorusi, która posiada pełnomocnictwo do zawierania umów w imieniu inwestora zagranicznego.
W prawie Republiki Białoruś umowa agencyjna nie jest nazwana wprost, łączy w sobie cechy umów komisu i umów zlecenia, które są regulowane przepisami rozdziału 49 i 51 Kodeksu cywilnego Republiki Białoruś.
Z prawnego punktu widzenia, umowa agencyjna to jedna z umów z zakresu pośrednictwa handlowego. Na jej podstawie agent zobowiązuje się do stałego pośredniczenia przy zawieraniu umów z klientami na rzecz zlecającego przedsiębiorcy albo do ich zawierania w jego imieniu.
- jest zobowiązany do zarejestrowania się w księgowości podatkowej;
- odpowiada wobec zobowiązań podatkowych inwestora całym swoim majątkiem.
Każda z krótko charakteryzowanych form działalności ma swoje wady i zalety. Wybór formy prowadzenia działalności gospodarczej na Białorusi zależy od konkretnych zadań określonych przez inwestora, jak również od okoliczności faktycznych.
